ТВОЇ ПРАВА ТА ЇХ ЗАХИСТ

Права людини в сучасному світі - це проблема, вирішення якої стоїть у центрі практичної діяльності міжнародного співтовариства і кожної держави. Права людини випливають з природного права, притаманного людині від народження, поширюються на всіх людей, що проживають в конкретній державі.

Права людини - це її можливість діяти певним чином для того, щоб забезпечити своє нормальне існування, розвиток і задоволення власних потреб.

Другий розділ Конституції України закріплює систему прав, свобод і обов'язків, яку можна поділити на особисті (природні, громадянські), політичні, соціальні, економічні, культурні, екологічні та сімейні права і обов'язки. Сукупність конституційних норм, що закріплюють ці права і обов'язки визначає конституційно правовий статус людини і громадянина.

Свобода людини є вихідним поняттям проблеми прав людини-громадянина. Вона характеризується ознаками:

- всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності і правах;

- людина має право робити все, що прямо не заборонено діючим законодавством;

- всі люди рівні в правових можливостях, правовому сприянні і правовій охороні;

- свобода людини - об'єктивна реальність, вона виходить за межі врегульовані правом, так як на неї впливають і інші соціальні норми (моралі, етики, релігійні норми та інші).

Міжнародне співтовариства приділяє правам людини велику увагу, для цього визначає міжнародно-правові стандарти в цій галузі, тобто в договірному порядку встановлює правові норми мінімально припустимого поводження держав з індивідами, що перебувають на її території.

Ці стандарти закріплені:

 Загальною декларацією прав людини (1948 р.);

 Міжнародним пактом про економічні, соціальні і культурні права (1966 р.);

 Конвенцією про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (1979 р.);

 Конвенцією про права дитини (1989 р.);

 іншими міжнародно-правовими документами.

Наведені документи, надають тобі різні права. Серед багатьох інших, такі:

- Право на недоторканність особистого життя;

-Право на захист від фізичного чи психологічного насильства, образи, грубого або недбалого поводження;

- Право на відпочинок і дозвілля;

- Право вільно висловлювати свої погляди і думки;

- Право на свободу об’єднання в громадські організації (молодіжні віком 14-35 років, дитячі – 14-18).

- Право на освіту;

- Право на соціальний захист;

- Право на працю;

- Право на підприємницьку діяльність (з 18 років, а за згодою батьків – з 16).
ОСНОВНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ІЗ ЗАХИСТУ ПРАВ

 Щоб права людини були захищені, мало їх написати на папері, треба, щоб сама людина знала їх, хотіла і вміла їх захистити; права людини реалізуються тільки через її волю, бажання та активні дії.
 Пам'ятай, здійснення прав і свобод людини і громадянина не повинно порушувати права і свободи інших людей. Поводься з іншими людьми так само, як би ти хотів, щоб чинили з тобою
 За кожним правом слідує певний обов'язок – не існує прав без обов'язків.
 Прийшовши до установи, відразу дізнайся, з ким саме необхідно проконсультуватися або до кого потрапити на прийом. Для цього варто прочитати стенди «Інформація», оголошення на дверях кабінетів або звернутися до працівника приймальні або канцелярії.
 Людина і держава спілкуються один з одним тільки письмово. Якщо ти прийшов до чиновника, то повинен залишити йому заяву чи скаргу, на копії яких він повинен розписатися і вказати дату прийому цих документів. Не забудь уточнити, як довго буде розглядатися твоя заява, коли і яким чином можна отримати відповідь, з ким саме ти спілкувався (уточни прізвище, ім'я, по батькові, посаду, телефон).
 При спілкуванні з чиновниками та офіційними особами завжди май при собі блокнот і ручку. Перед телефонною або безпосередньою розмовою коротко запиши ті питання, за якими ти хочеш отримати інформацію. У процесі спілкування стисло фіксуй отриману інформацію, відзначай питання, по яких ти вже отримав інформацію. Це допоможе тобі не упустити під час спілкування всі моменти, що тебе цікавлять, позбавить від необхідності передзвонювати зайвий раз або приходити повторно.
ПЕРЕЛІК ОРГАНІЗАЦІЙ МІСТА, ЯКІ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ В ЗАХИСТІ ТВОЇХ ПРАВ:

 Міський центр соціальних служб для сімї, дітей та молоді,
вул. Москворецька,19, тел. 3-04-13
 Служба у справах дітей Дніпродзержинської міської ради,
вул. Москворецька,19, тел. 3-23-21
 Дніпродзержинське управління МВС пр. Аношкіна, 7/42, тел. 3-68-75, 3-74-96
 Відділення кримінальної міліції у справах дітей Заводського РВ УМВС України вул. Медична,15, тел.39-03-575

Пам'ятай! Чим раніше ти почнеш діяти, тим швидше вирішиться твоя проблема! Деякі проблеми неможливо або дуже складно вирішити через упущений час, ти ростеш і дорослішаєш і втрачаєш деякі права, як дитина. Це може створити тобі проблеми в дорослому житті. Не запускай і не відкладай!

Якщо ти не знаєш як вчинити, з чого почати, до кого звернутися, тобі ні з ким порадитися звертайся до соціального педагога та юрисконсульта училища. Тут тобі допоможуть розібратися в проблемах, нададуть кваліфіковану допомогу.

Чекаємо !!!