1 вересня 1990 був відкритий музей історії при професійно - технічному училищі № 22. Засновником музею був Куценко Аркадій Давидович.

Метою створення музею було розкриття історії заснування та розвитку училища - одного з найстаріших металургійних навчальних закладів, як в м. Дніпродзержинськ, так і в Україні.


Історія заснування та розвитку Дніпродзержинського вищого професійного училища нерозривно пов'язана з історією металургійного комбінату ім. Дзержинського, який був і сьогодні залишається основним замовником робітничих кадрів училища.

Країна, капіталістичного розвитку, гостро потребувала металі. Як і в інших районах країни, в Катеринославській губернії стали рости промислові підприємства, умови для цього тут були виключно сприятливі. Поруч із селом Кам'янської - могутній Дніпро, а це найдешевший шлях перевезення сировини і готової продукції. І саме Дніпро та наявність залізниці прикрутив увагу іноземних капіталістів.

1887р. акціонерне Південноруське металургійне товариство розпочало будівництво великого металургійного заводу. Навесні, цього ж року була задута перша доменна піч. А в лютому 1889р. був виданий перший чавун. У перший же рік роботи завод отримав Велику Золоту медаль на Всесвітній промисловій виставці в Парижі.

Будівництво викликало бурхливий приплив населення. Але до категорії міст селище потрапив тільки після Жовтневої революції і було названо - м. Кам'янське. У 1936 році місто було перейменовано в Дніпродзержинськ.

У 1893р. при заводі було відкрито перший навчальний заклад - двокласное училище. Відразу ж до нього потягнулися діти робітників. Перший набір складав 225 хлопчиків. Це свідчить про те, що про поповнення молодими кадрами завод дбав завжди.

За 24 роки (з 1889р. По 1913 р.), Дніпровський завод перетворився на потужне металургійне виробництво. Пройшли роки імперіалістичної війни, відбулася революція, пройшла громадянська війна. Як і інші підприємства завод перебував у руїнах: чи не струменів дим з височенних труб доменних печей, не горіло полум'я в матерніх, завмерли прокатні стани. Але так було не довго. Йшов час. Ремонтувалися печі, прокатні стани та інше обладнання. Виконувалися окремі завдання, а в 1923р. був відлитий «Прометей», який став символом міста.

На початку 1925р. металурги виїхали до Москви вирішувати питання якнайшвидшого відродження заводу. Вони отримали на відновлення 2-х доменних печей 300 тис. рублів, а також згода Ф. Е. Дзержинського привласнити заводу його ім'я. Одночасно з проблемою відродження заводу постала проблема укомплектування його робітничими кадрами.

Тому було прийнято рішення про створення при заводі школи ФЗН. Влітку 1925р. в місті з'явилися оголошення про прийом на навчання молоді за наступними спеціальностями:
- Коваль,
- Слюсар,
- Столяр,
- Помічник машиніста тепловоза,
- Модельщик,
- Ливарник.
Перші заняття почалися в листопаді 1925 року, а перший випуск відбувся в 1928 році: майже 200 молодих кваліфікованих робітників влилися в заводській колектив.

Виникла потреба у власному приміщенні і в 1928 році почалося будівництво гарного світлого приміщення, де ми зараз і знаходимося.

2 жовтня 1940 ЦК ВКПб Раднарком СРСР прийняли рішення про створення Наркомату «Трудові резерви». Училище влилося в систему установ цього типу під назвою «Ремісниче училище № 1»

У роки Великої Вітчизняної війни в період тимчасової окупації міста фашистськими загарбниками училище було евакуйоване в м. Магнітогорськ. Учні, як і працівники заводу працювали по 12-14 годин, проводячи різні види зброї. Колектив зробив свій внесок у справу розгрому фашистських загарбників як в тилу, так і на фронтових полях. Вісім Героїв Радянського Союзу - випускники училища:
• Дідішко Олександр Іванович;
• Калина Олександр Данилович;
• Ліпілін Олександр Олексійович;
• Івашина Іван Вакулович;
• Логвиненко Микола Павлович;
• Левчук Семен Лук'янович;
• Солдатенко
• Невпряга Микола Тимофійович.

Невпряга Микола Тимофійович - герой - зв'язківець, отримав звання Героя Радянського Союзу в 19 років. Зараз він живе в м. Новомосковську. Невпряга Микола Тимофійович - голова Ради ветеранів і наш частий гість. 25 жовтня 1943 радянські війська звільнили місто Дніпродзержинськ від окупантів. У приміщенні училища був розташований шпиталь.
Після звільнення України особовий склад училища повернувся рідний Дніпродзержинськ. Керівництво Дніпровського металургійного заводу і особливо директор Фоменко Н. М. проявили велику турботу про зміцнення навчально-матеріальної бази училища, а колектив навчального закладу брав активну участь у відновленні заводу і міста.

Они были такими, как мы,

Они здесь учились,

Здесь пролетели юные года…

Они выполнили свой долг

И не вернулись, но в памяти останутся навсегдаСкляр Юрій Миколайович – народився 16 серпня 1966р. Після 8-го класу вступив в ПТУ №22 на спеціальність «помічник машиніста тепловоза». У 1984 році покликаний в прикордонні війська. Служив в Афганістані. Ось, як згадує його бойовий товариш: «Юра сидів у бійниці і стріляв дуже довго з автомату, а я йому заряджав патрони в магазин. Юра дуже сильно втомився і наковтався газів від автомата, я його повинен був підмінити, але не встиг. Була проведена черга по БТРу, багато вм'ятин утворилося від куль, а одна куля влетіла в бійницю і потрапила Юрі в голову. Я бачив, як він одразу, обома руками схопився за голову і впав. У нього з рота пішла піна. Наш БТР був увесь у крові. Мені самому довелося йому перебинтовувати голову. Ми від'їхали подалі, витягнули Юру, підбіг лікар, але врятувати його не вдалося».
Юра загинув в провінції Фальяб міста Мейміна. Посмертно нагороджений Орденом Червоної Зірки і медаллю Афганістану «Воїну - інтернаціоналісту».


Ликар Володимир Миколайович – (1964-1984)
Навчався в ПТУ №22 на спеціальності «оператор прокатного стану». Після закінчення училища прийшла повістка до армії. Спочатку служив в прикордонних військах, пізніше, за власним бажанням був переведений до Афганістану.
Разом з двома товаришами охороняли базу і почалась перестрілка. Володимир та його друзі відбили наступ і гадали, що все закінчилось. Але душмани обійшли об’єкт ззаду і почали вести бій. Усі троє хлопців загинули під час бойових дій. Підійшла допомога, але була пізно.
Володимира посмертно нагородили Орденом Червоної Зірки та медаллю Афганістану.Коноров Юрій Олександрович – (1966-1987 )
З вересня 1982 р. по липень 1985р. навчався в ПТУ №22 в групі «верстатник широкого профілю».
В 1986 році Юрій був призван до лав Радянської Армії. Служив в Афганістані, виконав інтернаціональний борг.
Загинув 7 жовтня 1987 році. Нагороджений Орденом Червоної Зірки.

Молодший сержант Калістратов С.М. (1966-1986) Випускник ПТУ-22.
Загинув в Афганістані
Нагороджений Орденом Червоної ЗіркиРядовий Сухий С.І. (1963-1983 рр.)
Випускник ПТУ-22
Загинув в Афганістані

У 1955 році РУ № 1 було реорганізовано в ТУ № 8, де навчалася молодь після закінчення десятирічки. Влітку 1958р. 65 казахських хлопців приїхали на навчання в м. Дніпродзержинськ для оволодіння металургійними спеціальностями.


У Казахстані в м. Теміртау в той час будувалася «казахстанська Магнітка». Для цього металургійному комбінату м. Теміртау були потрібні свої національні кадри, які й готували з 1958 р. по 1960 роки наше училище на базі Дзержинки.

Дуже швидко серед казахської молоді став визнаним лідером міцний розумний хлопчина, який ще й добре володів російською мовою. Це був Нурсултан Назарбаєв. На стенді є документи, які свідчать про зарахування, призначення стипендії (тільки підвищена) і відрахування у зв'язку із закінченням навчання цього учня і його друзів. У нашому місті в Нурсултана з'явилося багато українських друзів. Серед них вірним другом на все життя став український хлопець Микола Літошко. Ця дружба зберігається протягом більше 40 років. Нурсултан Назарбаєв не тільки добре вчився. Під керівництвом тренера Л. Г. Єжевського він займався спортом - досяг хороших результатів по боротьбі, брав участь у багатьох змаганнях. Після закінчення училища всі поїхали працювати на Батьківщину в рідний Казахстан.

У своїх спогадах у книзі «Без правих і лівих» Нурсултан Назарбаєв пише: «Ніякої вищий навчальний заклад не йде в порівнянні з тим, що я отримав у Дніпродзержинському училищі за 1,5 років. Принаймні коли я пізніше навчався металургійним наукам в інституті, для мене все було ясно ».
У січні 1994 р., через 34 роки Нурсултан Назарбаєв приїжджав у рідне училище, де зустрічається зі своїми друзями та наставниками. Тепло згадує свого майстра в / н Погорєлова Д. І., колись, дивлячись на нього: «Бути тобі, Назарбаєв, Головою Ради міністрів». Ці слова стали пророчими. Тоді в 1994р. у книзі Почесних Гостей Нурсултан писав: «Сьогодні я повернувся в свою молодість. Минуло багато років, а всі пам'ятається, як зараз ». А вчителям та учням він сказав «Я ваш на все життя».

Минуло 6 років, за які зміцнювалася дружба між Казахстаном і Україною, про що свідчать фотоматеріали, про перебування Казахстанської делегації в нашому місті.

У червні 2000р. для участі в ювілейних урочистостях у наше місто прибули
Л. Д. Кучма і Н. А. Назарбаєв. Не кожному провінційному місту довелося зустрічатися з двома Президентами. Хлібом-сіллю ми зустрічали свого випускника - Президента республіки Казахстан Нурсултана Абишевича Назарбаєва і супроводжуючих його осіб, серед яких були ще 7 випускників того часу.
Вони відвідали кабінет, де зустрілися з вчителькою Н. П. Биковської, поспілкувалися з нашими учнями, побували в музеї, обмінялися подарунками. Час на перебування в училищі Нурсултан не витратив.


Ми пишаємося своїми випускниками. Всій країні відомі імена Героїв Соціалістичної праці:
- Гладкий Сергій Федорович;
- Новиков Ігнатій Трохимович;
- Рудков Андрій Костянтинович;
- Чернецький Іван Андрійович,
які також починали свій шлях до вершин професійної майстерності ДВПУ.

1963р. Училище реорганізоване з ТУ № 8 в ПТУ-22. Потім працівники училища долали найскладніший і найважливіший етап з перетворення ПТУ-22 у навчальний заклад нового типу - ВПУ. І в 2003р. наші надії збулися, ПТУ-22 було реорганізовано в Дніпродзержинське вище професійне училище.
На сьогодні контингент училища становить 860 учнів, які вчаться майстерності за 9 спеціальностями.
Училище має 32 навчальних кабінети, навчальні майстерні, їдальню і велику кількість приміщень
для заняття спортом, художньою самодіяльністю.
Але училище живе не тільки своєю історією. Сучасне покоління вписує свої золоті сторінки. Училище пишається якістю навчання. Наші учні є незамінними учасниками і, як правило, переможцями обласних конкурсів професійної майстерності


Неодноразово учні виграють у Всеукраїнському конкурсі майстерності електрогазозварників. Перемагати в таких умовах важко, хоч училище і спеціалізується на підготовці фахівців-зварників (з 30 ліцензованих професій 6 відноситься до зварювального виробництва). У оновлюванні матеріальної бази беруть участь підприємства - виробники зварювального устаткування.


Юність - пора бурхливих пошуків, надій і сподівань. Учні ДВПУ постійно намагаються досягти вершин спортивного і творчого олімпу. І це їм вдається. Наше училище було переможцем Всеукраїнських конкурсів на кращу організацію спортивної та оздоровчої роботи серед учнів ПТНЗ. Безкоштовно в училищі працюють 8 спортивних секцій. У розпорядженні учнів - 2 спортивні зали, тренажерний зал в училищі та гуртожитку, зал для настільного тенісу, спортивний майданчик біля училища та гуртожитку.

На всіх конкурсах художньої самодіяльності свою зірочку натхнення вдається запалити тим учням, які мають маленькі зернятка таланту, волю, розум і терпіння. В училищі працює танцювальний ансамбль «Сяйво» під керівництвом майстра в / н Патоки М. А., вокальний гурток. Багато талановитих педагогів своїм натхненням і безпосередній участі об'єднують працю і творчість, дають натхнення учням і отримують їх підтримку у співпраці.
Життя складне і весь час змінюється, вносить свої проблеми, свої ідеї. Ми намагаємося не зупинятися і допомагати нашим учням знаходити своє місце в цьому житті, відчути свою значимість, реалізувати свої здібності та набуті знання.

Змінювалися назви навчального закладу, але незмінною залишалася основна мета - підготовка кваліфікованих робітників для металургійних і машинобудівних підприємств області. На сьогодні ДВПУ є одним з найстаріших училищ України.

Одним з перших воно перейшло на навчання фахівців з отриманням середньої освіти та почало підготовку по курсовій та індивідуальною формою навчання.

З 2004 року, училище здійснює ступеневу підготовку молодшого спеціаліста. Протягом 2003-2005 років учні училища стають переможцями Всеукраїнських конкурсів фахової майстерності з професії "Електрозварник". У 2007 році переможцем професійної майстерності серед майстрів виробничого навчання з професії "Електрозварник" став майстер п / о Канунов В.Л. А в 2008 році переможцем професійної майстерності серед майстрів в / н з професії "Електромонтер" став майстер п / о училища Дерига С.В.

Сьогодні училище працює в міжнародних проектах: "Децентралізація професійного навчання в Україні" (Україна-Канада) і "Удосконалення управління регіональною системою професійного навчання в Україні" (Україна-Євросоюз).