МЕТАЛООБРОБКА

- верстатник широкого профілю
- токар
- фрезерувальник
- оператор верстатів з програмним керуванням
- слюсар-ремонтник


Величезна частина деталей різних предметів і механізмів створюється у наш час в токарному цеху. На спеціальних верстатах металева заготівка обертається з більшою або меншою швидкістю, а навчена людина, шляхом зрізання з неї шару матеріалу, надає виробу потрібну форму. Людина вперше знайомиться з такою професією ще на уроках праці в середній школі.
Поняття «верстатник» охоплює сьогодні широкий круг різних професій, необхідних в самих різних сферах матеріального виробництва: в індустрії і сільському господарстві, в медичній промисловості і в науковій лабораторії. Токар і шліфувальник, зуборізальник і розточник, фрезерувальник і свердлильник, карусельник і оператор автоматичних ліній — ці і представники десятка інших спеціальностей, керуючи складною і точною технікою, обробляють будь-які метали, пластмаси, деревину.
Верстатник – одна з найпоширеніших робітничих професій. Обробляючи безформний метал, він одержує складні за формою деталі – вироби високої точності та чистоти обробки. Основний інструмент верстатника – різці різних типів. Кваліфікований верстатник вміє працювати на різних типах металорізальних верстатів (токарних, фрезерних, шліфувальних…). Недарма таких універсалів називають верстатниками широкого профілю або «чарівниками різця». Одночасно з професією верстатника учні вивчають спеціальність – оператор верстатів з програмним керуванням. Багато хто в наші дні не вважає престижною роботу в цеху або на будівельному майданчику. Всім чомусь хочеться потрапити в офіс з комп'ютером. Адже дарма. Чим менше охочих одержати робочу спеціальність, тим цінніше вважаються такі фахівці. Те ж саме і з верстатниками, без їх послуг суспільству просто не обійтися. Верстатне ремесло - не просто технічна спеціальність; це свого роду мистецтво. Адже з грубої заготівки цей фахівець робить акуратну деталь з блискучою поверхнею.
Щоб обладнання запрацювало—його необхідно зібрати, налагодити, відрегулювати і випробувати. Все це—справа слюсаря—ремонтника. Чим складніше обладнання—тим вища кваліфікація слюсаря, і якими б складними і розумними не були б машини і інструменти, завжди буде потрібна людина з «розумними» руками.
Слюсарні роботи – це обробка матеріалів, яка звичайно доповнює верстатну механічну обробку, або виготовлення виробів сполученням деталей, складанням машин і механізмів, а також їх регулюванням. Слюсарні роботи виконуються за допомогою ручного чи механізованого слюсарного інструмента або на верстатах. Слюсар—ремонтник—чоловіча професія, яка вимагає певного фізичного розвитку, бо працювати доводиться з деталями з сталі, чавуну, кольорових металів, які мають вагу і важку оброблюваність. Слюсар—ремонтник повинен розпізнавати несправність обладнання. В деяких випадках це можна виявити за зовнішнім виглядом продукції що виготовляється. Слюсар—ремонтник повинен володіти також доброю пам'яттю на числа, формули для обчислення параметрів, просторовою уявою, конструкторськими здібностями, спостережливість. Не обійтись і без таких моральних якостей як самовладання, урівноваженість, самоконтроль, стриманість.
На підприємствах, де працює слюсар—ремонтник обладнання постійно вдосконалюється, зношується, змінюється, тому роботі слюсаря—ремонтника не загрожує вимирання, навпаки, номенклатура робіт збільшується, а його знаряддя праці вдосконалюються. Тому ризик безробіття не великий.